PROIECT DE LECȚIE
Proiectul a fost corectat de profesorul coordonator al practicii didactice. Dozarea timpului rămâne stabilită în funcție de nivelul clasei și depinde și de cât se insistă cu recapitularea și explicațiile. Elevii mei au terminat cu 5 minute mai devreme.
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: COLEGIUL
TEHNIC ION MINCU
PROPUNĂTOR: Andrei Mihaela-Andra
DATA: 14.12.2015
CLASA: a VIII-a B
ARIA CURRICULARĂ: Limbă și
comunicare
OBIECTUL DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Limbă și
literatura română
TEMA LECŢIEI: Recapitulare-propoziția
subordonată predicativă, subiectivă, atributivă
TIPUL LECŢIEI: Lecție de
recapitulare și sistematizare
COMPETENȚE GENERALE: 1. Receptarea
mesajului oral în diferite situații de comunicare
2. Utilizarea corectă și adecvată a
limbii române în producerea de mesaje orale în situații de comunicare monlogată
și dialogată
3. Receptarea mesajului scris, din
texte literare și nonliterare, în scopuri diverse
4. Utilizarea corectă și adecvată a
limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite contexte de
realizare, cu scopuri diverse.
COMPETENȚE SPECIFICE: 2.3 Utilizarea
corectă a relațiilor sintactice în diferite texte
4.2 utilizarea în redactarea unui
text propriu a cunoștințelor de morfosintaxă, folosind adecvat semnele
ortografice și de punctuație
OBIECTIVE OPERAŢIONALE: O1. Să-și amintească noțiunile referitoare la
propozițiile subordonate învățate (subiectivă, predicativă și atributivă).
O2. Să recunoască predicatele și felul lor dintr-o
frază specifice propozițiilor subordonate învățate
O2. Să identifice elementele introductive specifice
propozițiilor subordonate învățate.
O3. Să delimiteze corect propozițiile din frazele
date precizând felul acestora.
O4. Să construiască fraze cu diferite tipuri de
propoziții subordonate învățate.
STRATEGIA DIDACTICĂ:
Metode: Conversația catehetică,
conversația euristică, comunicarea, exemplificarea, demonstrația, exercițiul de
construcție, analiza gramaticală, explicația
Mijloace: Tablă, caiet, fișă de
lucru
Forme de organizare: colectiv,
individual
EVALUARE: Evaluare orală, aprecieri
verbale, chestionarea
SURSE: Crișan Alexandru, Sofia
Dobra, Florentina Samihaian, Manual
pentru clasa a VIII-a, Editura Humanitas Educational, 2015.
BIBLIOGRAFIE:
Metea Alexandru, Limba română actuală pentru elevi, studenți,
învățători, profesori, Deva, Editura Emia, 2010.
Secvențele lecției:
1. Momentul introductiv. Salutul. Pregătirea materialelor de
lucru, asigurarea climatului afectiv necesar desfășurării orei.
2.Verificarea temei; Elevii citesc tema pe care au avut-o
acasă.
Strategii didactice
Conversația catehetică
3.Precizarea conținutului, a
obiectivelor urmărite. Elevii citesc tema pe care au avut-o
acasă. Elevilor li se va
comunica titlul lecției Recapitularea propozițiilor
subordonate (predicativă, subiectivă, atributivă). Se vor preciza obiectivele
urmărit. Elevii vor deschide caietele și vor nota titlul.
Strategii didactice
Conversația catehetică
4.Recapitularea conținutului pe baza
planului stabilit. Elevii iși vor reaminti împreuna cu
profesorul de la clasă noțiunile teoretice despre propozițiile subordonate
studiate până la momentul respectiv.
Subordonata predicativă: în frază corespunde unui nume predicativ, îndeplinind această funcție
pe lângă un verb copulativ din propoziția regentă.
Elemente regente: (verbe copulative)
a fi, a deveni, a părea, a
însemna, a rămâne, a ajunge, a se face.
Elemente introductive: conjuncții și
locuțiuni conjuncționale subordonatoare (că, să, ca..să, după cum), pronume
relative (cine, ce, care, ceea ce, cât), adverbe relative (cum, când, unde)
Subordonata subiectivă: constituie în frază o realizare propozițională a subiectului.
Elementul regent: verb predicativ,
verbe și construcții impersonale, adverbe și locuțiuni adverbiale predicative.
Elemente introductive: pronume
relative (cine, pe care, cui, care), pronume nehotărâte (oricine, oricui),
conjuncții subordonatoare (că, să, ca..să, dacă, de), adverbe relative (unde,
cât, cum, când)
Subordonata atributivă: constituie în frază o realizare propozițională a atributului.
Cuvântul determinat din propoziția
regentă: substantiv, un pronume, un numeral cu valoare substantivală.
Elemente introductive: pronume
relative, conjuncții subordonatoare, pronume nehotarâte.
Strategii didactice:
Conversația euristică
Comunicarea
Explicația
Exemplificarea
Demonstrația
5. Exerciții aplicative pe baza materialului recapitulat: Profesorul va scrie pe tablă pe rând
câte un text și elevii vor copia pe caiete (anexa 1) Elevilor li se va cere să
sublinieze predicatele, să indice felul acestora; să încercuiască elementele de
legătură și să delimiteze propozițiile indicând felul acestora.
După analizarea frazelor, elevii vor
primi o fișă de lucru (anexa 2) pe care o vor rezolva în mod individual. După
rezolvarea sarcinii de lucru elevii vor citi cateva exemple pentru fiecare
cerință.
Strategii didactice:
Exercițiul
Analiza gramaticală
6. Feedback privind modul de
realizare a sarcinilor propuse: Se vor aprecia oral răspunsurile
elevilor, atât pe parcursul orei cât și la finalul activității.
Strategii didactice:
Explicația
ANEXA 1
Subliniați predicatele din frazele de mai jos și
indicați felul acestora; încercuiți elementele de relație,
despărțiți frazele în propoziții și indicați felul acestora.
,,Se pare cum că alte valuri
Cobor mereu pe-acelaşi vad,
Se pare cum că-i altă toamnă,
Ci-n veci aceleaşi frunze cad.”
(M. Eminescu, Cu mâne zilele-ţi
adaogi…)
,, La răspântia căilor singuratice,
unde călătorul e minune şi glasul
omului, poveste, în faţa unei cruci de iatagane ruginite stă coliba
Şuierenilor.”
( B. Șt. Delavrancea, Şuier)
,, Să duci electricitatea la ţară
înseamnă să creezi în jurul milioanelor de oameni o zonă puternică ce îi va
proteja.”
( Geo Bogza, Porţile măreţiei )
ANEXA 2
1. Alcătuiți o frază în care să existe o propoziție subordonată subiectivă
având ca element introductiv un pronume relativ în nominativ.
2. Alcătuiți o frază în care să existe o propoziție subordonată predicativă
având ca regent verbul „a ajunge”.
3. Alcătuiți o frază în care să existe o propoziție subordonată atributivă
având ca regent un substantiv.
No comments:
Post a Comment