PROIECT DE LECȚIE
O nouă lecție la sintaxă, clasa a VIII-a. Proiectul a fost apreciat atât de tutore cât și de coordonatorul practicii. Ne-am încadrat perfect în timp, atât pentru corectarea temei cât și pentru parcurgerea exercițiilor recapitulative.
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Colegiul
Tehnic Ion Mincu
PROPUNĂTOR: Andrei Andra-Mihaela
DATA: 16.12.2015
CLASA: a VIII-a B
ARIA CURRICULARĂ: Limbă și
comunicare
OBIECTUL DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Limba și
literatura română
TEMA LECŢIEI: Recapitulare-
propoziția subordonata predicativă, subiectivă, atributivă
TIPUL LECŢIEI: Lecție de
recapitulare și sistematizare
COMPETENȚE GENERALE: 1. Receptarea
mesajului oral în diferite situații de comunicare
2. Utilizarea corectă și adecvată a
limbii române în producerea de mesaje orale în situații de comunicare monlogată
și dialogată
3. Receptarea mesajului scris, din
texte literare și nonliterare, în scopuri diverse
4. Utilizarea corectă și adecvată a
limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite contexte de
realizare, cu scopuri diverse.
COMPETENȚE SPECIFICE: 2.3 Utilizarea
corectă a relațiilor sintactice în diferite texte
4.2 utilizarea în redactarea unui
text propriu a cunoștințelor de morfosintaxă, folosind adecvat semnele
ortografice și de punctuație
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1. Să recunoască predicatele și
felul lor dintr-o frază
O2. Să identifice elementele
introductive din propozițiile subordonate învățate
O3. Să delimiteze corect
propozițiile din frazele date precizând felul acestora
O4. Să construiască fraze cu propozițiile subordonate învățate
STRATEGIA DIDACTICĂ:
Metode: Conversația euristică,
explicația, exercițiul de identificare a frazei
Mijloace: Tabla, caietul
Forme de organizare: Colectiv,
individual
EVALUARE: Chestionarea orală,
aprecieri verbale
BIBLIOGRAFIE: Metea, Alexandru, Limba română actuală pentru elevi, studenți,
învățători, profesori, Deva, Editura Emia, 2010.
Soare, Hadrian. Soare, Gherghe, Limba și literatura română, clasele V-VIII,
Pitești, Editura Carminis, 2005.
SECVENȚELE LECȚIEI:
1.Momentul introductiv. Salutul. Pregătirea
materialelor de lucru, asigurarea climatului afectiv necesar desfășurării orei
2.Verificarea temei. Elevii citesc tema pe care au avut-o
acasă, se verifică împreună cu profesorul. Se fac aprecieri verbale.
Strategii didactice:
Conversația catihetică
3.Precizarea conținutului, a obiectivelor
urmărite. Elevilor li se va comunica titlul
lecției Recapitularea propozițiilor
subordonate (predicativă, subiectivă, atributivă). Se vor preciza
obiectivele urmărite. Elevii vor deschide caietele și vor nota titlul.
Strategii didactice:
Comunicarea
4.Exerciții aplicative pe baza
materialului recapitulat. Se va scrie pe tabla câte un text.
Elevilor li se va cere să sublinieze predicatele, să indice felul acestora; să
încercuiască elementele de relație și să delimiteze corect propozițiile
precizând felul lor. Se vor aprecia oral răspunsurile elevilor.
Elevilor li se va cere să
construiască o frază în care să existe o propoziție subordonată subiectivă care să aibă ca element
regent un verb impersonal; o subordonată predicativă având ca element regent
verbul a părea, o subordonată
atributivă având ca element regent un pronume. Profesorul apreciază oral răspunsurile
elevilor.
Strategii didactice:
Explicația
Exercițiul de identificare
Exercițiul de construcție
Explicația
5.Feedback privind modul de realizare a sarcinilor propuse. Se vor aprecia oral răspunsurile elevilor.
Strategii didactice:
Explicația
6.Enunțarea și explicarea
temei. Elevii primesc sarcină de lucru pentru acasă.
Strategii didactice:
Explicația
ANEXA 1
TEXT 1
„E adevărat că drumurile sunt impractiabile, că lipsesc alimentele, că e
greu să obții victorii cu o mână de oameni în mare parte neinstruiți, pe care
trebuie să-i porți zi de zi în marșuri forțate.”
(M. Neagoe, Napoleon)
TEXT 2
„E de mirare cum a putut stărui
acolo acest adăpost șubred în care a sălășluit în trecătorea viață un fiu
genial oamenilor de munte.”
(M. Sadoveanu)
TEXT 3
„Femeilor le-a plăcut să-și împodobească mai întâi casa, pictând în jurul
ferestrelor orientate spre miazăzi chenare care înveselesc lumina. Apoi, le-a
plăcut să împodobească și ele, cu lungi marame de borangic, cu cămăși și fote
înflorate, ce dovedesc că au știut să privească atent cerul, și aripile
fluturilor, și toate florile câmpului.”
(G. Bogza)
TEXT 4
„Repeta câteva ori d-a rândul unul din acele cântece al căror ritm iute și
chiar glumeț pare că se îngână cu vibrațiunile melancolice și prelungite ale
instrumentului ce le produce.”
(Al. Odobescu)
No comments:
Post a Comment